راهنمای نویسندگان

نشریه علمی- پژوهشی زراعت و فناوری زعفران، آمادگی دارد تا دستاوردهای پژوهشی محققان در زمینه‌های مرتبط با زعفران را در قالب مقالات علمی منتشر کند.

نشریه زراعت و فناوری زعفران مجله علمی- پژوهشی است که به زبان فارسی با چکیده انگلیسی چاپ می‌شود.

ابتدا مقاله ­ها توسط سردبیر مجله بررسی می گردند، مقاله ­هایی که متناسب با اهداف و حوزه موضوعی مجله باشند و استانداردهای علمی و ویرایشی مجله را بالا ببرند جهت بررسی اعضا هیأت تحریریه مطرح می­گردند.

هیأت تحریریه پس از دریافت مقالات اقدام به بررسی مقاله از لحاظ ساختاری و موضوعی می‌نماید و چنانچه مقاله مورد تایید باشد، برای داوری ارسال می‌شود. داوری در این مجله به صورت دوسرکور (Double blind review)ابه طور متوسط در هشت هفته انجام می‌شود.

برای جلوگیری از سرقت علمی برای مشابهت یابی مقالات از سامانه مشابه یاب متون علمی همیاب استفاده می شود.

مجله زراعت و فناوری زعفران بابت داوری و چاپ هیچ هزینه ای از نویسندگان دریافت نمی­کند.

نویسندگان محترم باید پیش از ارسال مقاله، فایل "راهنمای نگارش مقالات" را پس از دانلود، به دقت مطالعه و در مقاله خود پیاده نمایند. درصورت عدم تطابق نگارشی مقاله با این راهنما، مقاله برای داوری ارسال نمیگردد و جهت اصلاح برای نویسنده عودت میگردد. ضمنا تکمیل و ارسال فرم تعهدنامه اخلاقی و امضای آن توسط تمامی نویسندگان الزامی است.

نویسندگان گرامی لطفاً در ترتیب ورود اسامی نویسندگان در سایت مجله هنگام ارسال مقاله جدید دقت کافی را داشته باشید، پس از ثبت مقاله امکان تغییر در ترتیب یا افزودن سایر نویسندگان وجود ندارد. اسامی نویسندگان بر اساس فرم تعهدنامه ارسالی نویسندگان در مقاله درج می گردد، خواهشمند است در وارد کردن ترتیب و نویسنده مسئول در فرم تعهدنامه دقت شود.

 

دریافت راهنمای نگارش و پذیرش مقالات

دریافت فرم تعهدنامه اخلاقی

دریافت فرم تعارض منافع

  • تاکید می شود فایل اصلی مقاله بایستی بدون ذکر نام و مشخصات نویسندگان باشد و مشخصات کامل (فارسی و لاتین) نویسندگان و همچنین فرم تعهدنامه، به  صورت جداگانه و در بخش مربوطه ارسال شود.
  • لطفا فایل مقاله خود را با فرمت یا word 2003-2007 ارسال نمایید و از ارسال آن با نسخه ها یا فرمت های بالاتر خودداری نمایید.

سیاست داوری هم تراز

روند داوری در مجله زراعت و فناوری زعفران از نوع دوسرکور است که در آن داور برای نویسنده و نویسنده برای داور ناشناس هستند. مقالات دریافتی به وسیلۀ دو تا سه داور بررسی می­شود (داوران این مجله از مسلط­ترین و باسابقه ترین اساتید در زمینه تخصصی زعفران انتخاب می شوند.

اعلام هویت مؤلف یا مؤلفان

فهرست نویسندگان باید شامل اسامی همه کسانی باشد که در نوشتن مقاله همکاری قابل توجهی داشته­ اند.

فایل کپی رایت که شامل نامه‌ای است که نویسندگان با مضمون تعهد ارسال مقاله فقط به مجله زراعت و فناوری زعفران تهیه می‌کنند و با امضای کلیه مؤلفین با ترتیبی که قرار است چاپ شود، ارسال می‌نمایند. ترتیب اسامی و سمت نویسندگان در مقاله به همان صورتی که در فرم تعهد نامه توسط نویسندگان امضا می­شود درج خواهد شد (به مقالات بدون فرم تعهدنامه به هیچ عنوان ترتیب اثر داده نخواهد شد).

سرقت علمی و ادبی

سرقت علمی-ادبی یا دیگر اشکال نقض تعهدات نشر در انتشارات دانشگاه تربت حیدریه بسیار جدی گرفته می شود. از حقوق مؤلفین دفاع و ادعای سرقت علمی- ادبی یا سوء استفاده از مقالات منتشر شده در مجلات بررسی می شود. اگر مشخص شود که مقاله ­ای از آثار دیگر سرقت علمی کرده یا حاوی مطالب کپی رایت شخص ثالث است، بدون اینکه مجوز یا اطلاع رسانی کافی در این مورد داشته باشد و در مواردی که تألیف مقاله مورد اعتراض است، مجله زراعت و فناوری زعفران حق دارد دست به اقدامات لازم بزند، شامل: چاپ+اصلاح، حذف مقاله از مجله، مطرح کردن موضوع با ریس مؤسسه یا دانشگاه+ نویسنده، ممنوعیت نویسنده از انتشار در مجله و اقدامات قانونی مناسب.

ارسال مقاله

پیش از ارسال مقاله، مطمئن شوید که دستورالعمل­ های زیر را به دقت مطالعه کرده ­اید و از آنها پیروی کنید. مقاله­ هایی که در راستای این دستورالعمل ­ها نباشند، عودت می­ شوند.

الف) از لحاظ محتوا:

در جهت هدف­­ های نشریه باشد.

مقالات ارسال‌شده باید صرفا پژوهشی (Original article) باشند.

حاصل مطالعات، تجربه ­ها و پژوهش­­ های نویسندگان باشد.

قبلاً برای هیچ‌یک از نشریات داخلی و خارجی ارسال و یا در هیچ‌یک از آن­ها چاپ‌نشده باشد.

ب) از لحاظ شکل ظاهری:

 راهنمای نگارش و پذیرش مقالات رعایت شده باشد.

  به دلیل رعایت حقوق مولفین محترم، منابع ارجاع داده شده در مقالات این نشریه به طور کامل توسط دفتر نشریه، Bookmark  میگردد، لذا لازم است نویسندگان در ارجاع دهی مناسب و دقیق منابع دقت لازم را به عمل آورند.

برای داوری دوسرکور، نام کامل نویسنده/نویسندگان، وابستگی سازمانی و آدرس/شماره تلفن/ایمیل باید روی صفحه ای جداگانه ارائه شود. مقاله­هایی که تمامی ضوابطی را که در دستورالعمل ارائه مقاله آمده است، رعایت کرده باشند، برای سردبیر فرستاده می­شوند.

مقاله باید به زبان فارسی رایج در نشریات علمی و به نثر روان نوشته شده باشد. ضمناً نشریه در ویرایش مقالات پذیرفته‌شده آزاد است.

پیشنهاد می­­ شود چکیده انگلیسی مقاله قبل از ارسال، به وسیلۀ یک کارشناس متخصص ویرایش شود.

رعایت دستور خطّ فارسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی الزامی است.

اگر مقاله بر اساس دستورالعمل این نشریه تنظیم نشده باشد، سردبیر نشریه مجاز است بدون بررسی داوران، مقاله را برای تنظیم مجدّد عودت دهد.

مقالات به صورت رایگان در دسترس عموم قرار داده خواهند شد.

نویسندگان محترم جهت اطلاع از نحوه ثبت نام و ارسال مقاله در سامانه "راهنمای سامانه" را دانلود نمایند.

ج) اطلاعات حق مولف و مالکیت فکری:

مقالات این نشریه تابع قانون دسترسی آزاد (Open Access) بوده و تمامی حقوق متعلق به مجله زراعت و فناوری زعفران دانشگاه تربت حیدریه می­ باشد.

مقالات به صورت رایگان در دسترس عموم قرار داده خواهند شد.

نشریه هیچ مسئولیتی را در قبال تأخیر انتشار مقاله که به دلیل عدم رعایت این راهنما ایجاد شود، بر عهده نخواهد گرفت.

نشریه هیچ‌گونه تعهّدی نسبت به چاپ یا استرداد مقالات دریافتی ندارد.

صحّت علمی مطالب مقاله بر عهدۀ نویسنده یا نویسندگان مقاله است و نشریه در این زمینه مسئولیتی ندارد.

در صورت درخواست سردبیر یا داوران نشریه، ارسال برخی از مدارک و مستندات مقاله مانند پرسشنامه، مجوّز، معرّفی­نامه و غیره ضروری است.

مقالات برگرفته از پایان نامه و رساله، می بایست با نام استاد راهنما ارائه شود.

استفاده از مقالات در صورت ارجاع صحیح و ذکر نام مجله علمی پژوهشی زراعت و فناوری زعفران بلامانع است.

این مجله تابع قانون کپی رایت CREATIVE COMMONS شماره CC-BY-NC است که به معنی استفاده آزاد غیر تجاری در صورت ارجاع به مطلب است.

مجله زراعت و فناوری زعفران برای چاپ مقالات از نویسندگان هیچ هزینه­ ای دریافت نمی‌کند.

استفاده از مقالات این مجله رایگان است و مقالات در دسترس عموم قرار داده خواهند شد.

حق کپی رایت نشریه

مجله زراعت و فناوری زعفران حق کپی رایت را برای نویسنده تضمین می­کند و در عین حال نویسنده حقوق انحصاری چاپ مقاله را به مجله زراعت و فناوری زعفران دانشگاه تربت حیدریه می­دهد.

نویسنده مقاله حق کپی و باز نشر و استفاده از مقاله خود را داراست. نویسنده مجاز به حفظ و انتشار محتویات مقاله خویش می‌باشد. همچنین نویسنده موظف است کلیه ضوابط مجله شامل رعایت حق نویسندگان همکار، ترتیب انتشار نام آنها، تکمیل فرم موافقت‌نامه چاپ و تعهد به اصیل بودن مقاله ارسالی را رعایت کند.

مسائل مربوط به نقض کپی رایت، سرقت علمی- ادبی و یا هرگونه تخلف دیگر در نشر بسیار جدی گرفته می شود. مجله زراعت و فناوری زعفران دانشگاه تربت حیدریه خود را موظف می داند از حقوق نویسندگان دفاع کند و همیشه هر گزارشی در مورد سرقت علمی ادبی یا استفاده نادرست از مقالاتی که در مجله چاپ شده اند را بررسی نماید.

اعلام تعارض منافع

این توضیحات باید در اخر مقاله، بعد از سپاسگزاری و قبل از منابع قرار گیرد. این بخش باید یک عنوان داشته باشد. لطفا در هنگام اعلام تعارض منافع توجه داشته باشید که اطلاعات، دقیق باشد و هر رابطه مالی میان نویسندگان مقاله و مؤسسات حمایت کننده را در بر گیرد. تعارض منافع را می توانید این گونه توضیح دهید. نویسندگان اعلام می کنند که هیچ نوع تعارض منافعی وجود ندارد.

 راهنمای آماده سازی مقاله

عنوان مقاله: B Titr Bold 15

قلم تیترهای اصلی: B Mitra Bold 13

قلم ­تیترهای فرعی: B Yagut Bold 11

قلم متن: B Mitra 12

قلم مطالب لاتین متن: Times new roman 10

عنوان شکل‌ها و جدول‌ها: B Mitra Bold 10

مطالب داخل شکل‌ها و جدول‌ها: B Mitra 10 و Times new roman 9

زیرنویس فارسی:(Footnotes)  B Mitra 9

زیرنویس لاتین:(Footnotes)  Times new roman 8

 

-         تعداد صفحات مقاله حداکثر 15 صفحه تعیین شده است.

-         متن مقاله روی کاغذ A4 با فاصله 5/1 بین خطوط و دو و نیم سانتی‌متر از حاشیه‌ها و با نرم‌افزارMicrosoft Word 2003-2007  با قلم بی­ میترا اندازه 12 تایپ شود و شکل‌ها و جداول نیز به همین نرم‌افزار منتقل شوند. عناوین شکل‌ها و جدول­ ها نیز به دو زبان فارسی و انگلیسی در نرم‌افزار Microsoft Word 2003-2007 و مجزا از شکل با قلم بی­ میترا (B Mitra) و اندازه 10 با فاصله خط 1 نوشته شوند. کلیه شکل‌ها و جداول بدون کادر باشند.

-         کلیه واحدهای اندازه‌گیری بر اساس سیستم متریک باشند.

کلیه سطرهای متن مقاله به‌صورت ادامه‌دار (Continuous) شماره‌گذاری (Line numbering) شوند.

-         چکیده، مقدمه، مواد و روش‌ها، نتایج و بحث، نتیجه­ گیری، سپاسگزاری و فهرست منابع کاملاً تفکیک و محتوای آن‌ها متناسب با عنوان هر قسمت باشد.

  عنوان مقاله کوتاه و معرف کامل موضوع تحقیق بوده، حداکثر 20 کلمه و با قلم بی­ میترا (B Mitra) اندازه 14 نوشته شود.

صفحه مشخصات مقاله شامل موارد: عنوان مقاله، مشخصات نویسنده یا نویسندگان شامل نام و نام خانوادگی، مرتبه علمی (استاد، دانشیار و...)، آدرس پستی و الکترونیکی، تلفن تماس، نام نویسنده مسئول به زبان فارسی و سپس عنوان انگلیسی مقاله، نام و نام‌خانوادگی، مرتبه علمی (...,Associate ,professor) و آدرس نویسندگان به زبان انگلیسی نوشته شوند (بدون شماره صفحه).

-         در صفحه نخست عنوان مقاله به فارسی، چکیده مقاله و کلمات کلیدی (بدون ذکر نام نویسندگان) آورده شوند.

-         چکیده حداکثر 350 کلمه و در یک پاراگراف نوشته شود.

-         کلمات کلیدی در انتهای چکیده و حداکثر شش کلمه آورده شوند. کلمات کلیدی در عنوان مقاله وجود نداشته باشند و براساس حروف الفبا مرتب شود.

-         در متن مقاله نحوه رجوع به منابع به‌صورت اسم نویسنده (نویسندگان) و تاریخ انتشار منبع باشد. در ارجاع به منابع باید تا حد ممکن از نام بردن افراد در شروع جمله خودداری و منابع در انتهای جمله و در پرانتز ارائه شوند مانند: (Mohamadi, 2007).

برای جداسازی منابع در انتهای جمله از ";" استفاده می‌شود.

مثال:   محققان دیگر نیز نتایج به دست آمده را تأیید می­کنند (Valdrighi et al., 1996; Tattini et al., 1991; Vaughan & Malcom, 1985).

-         چنانچه در شروع جمله به منبعی استناد شود به‌صورت نام (سال) نوشته ‌شود و اسامی فارسی نیز باید به لاتین و سال شمسی به میلادی برگردان شوند. نحوه ارجاع به منابع دارای یک نگارنده، دو نگارنده و چند نگارنده که در ابتدای جمله قرار ‌گیرند به ترتیب زیر انجام ‌گیرد:

        مثال: آیاس و گالسر (Ayas & Gulser, 2005) گزارش کردند که هورمون سبب افزایش رشد می­شود.

 جدول و شکل‌ها در تنظیم جدول­ها از خطوط افقی و عمودی استفاده نشود مگر در بالا و پایین سطر اول جدول و پایین آخرین سطر آن. هر ستون جدول باید دارای عنوان و واحد مربوط باشد. ترجمه انگلیسی عنوان و زیر عنوان‌های جدول­ها در زیر نوشته فارسی آن‌ها درج شوند. محتوای جدول­ها (اعداد) تنها به انگلیسی نوشته شوند. شکل‌ها کاملاً انگلیسی تنظیم گردند. به‌طورکلی اطلاعات شکل‌ها و جداول قابل استفاده برای خوانندگان انگلیسی زبان باشد.

-         صفحه آخر شامل عنوان مقاله، چکیده انگلیسی و کلمات کلیدی همگی به زبان انگلیسی بوده و از ذکر اسامی و آدرس نویسندگان در این صفحه خودداری شود. چکیده انگلیسی برگردان کامل چکیده فارسی باشد.

منابع

الف- کلیه منابع فارسی و انگلیسی به زبان انگلیسی و با قلم  Times New Roman اندازه 12 در فهرست منابع نوشته شوند. در نوشتن لیست منابع در قسمت فرمت Hanging اندازه 5/0 انتخاب گردد.

ب- کلیه منابع فارسی به زبان انگلیسی برگردان شده و در آخر هر منبع، در صورت داشتن خلاصه انگلیسی (In Persian with English Summary) و در صورت نداشتن خلاصه انگلیسی داخل پرانتز (In Persian) نوشته شود.   

ج- در نوشتن منابع، اسامی مجلات به‌صورت کامل نوشته شوند.

د- در صورتی‌که در نوشتن منابع مقاله از برنامه EndNote استفاده می‌شود، در قسمت  Bibliography style  نوع Agri Ecosys Enviro  انتخاب گردد.

مثال‌هایی از نحوه نوشتن فهرست منابع در ذیل آمده است:

  1- مجلات:

Elfstrand, S., Bath, B., and Martensson, A. 2007. Influence of various forms of green manure mendment on soil microbial community composition, enzyme activity and nutrient levels in leek. Applied Soil Ecology 36(1):70–82.

2- کتاب تألیف شده:

Pretty, J. 1995. Regenerating Agriculture: Policies and Practice for Sustainability and Self-Reliance. Earthscan Publications Limited, London.

3-  مقاله یا یک فصل از کتاب تدوین شده (Edited book):

Ison, R. 2008. Systems thinking and practice for action research. In P. Reason and H. Bradbury (eds). Handbook of Action Research: Participative Inquiry and Practice. Sage Publications, London. p. 139–158.

4- مقاله در نشریه برخط (On-line):

Flora, C.B. 2004. Agricultural change and rural development. Rural Development News 27(3):1–3. Available at Web site http://www.ag.iastate.edu/centers/rdev/newsletter/Vol27No3-2004/agchange.htm (verified 5 September 2000).

5- مقاله یا نوشته از اینترنت مربوط به  یک دانشگاه یا اداره دولتی همراه با نام نگارنده:

Watson, R.T., Zinyowera, M.C., and Moss, R.H. 2006. IPCC Special Report on The Regional Impacts of Climate Change. An Assessment of Vulnerability. Intergovernmental Panel on Climate Change. Available at Web site http://www.grida.no/climate/ipcc/regional/index.htm (verified 5 September 2007).

6- مقاله یا نوشته از اینترنت مربوط به یک دانشگاه یا اداره دولتی بدون نام نگارنده:

Food and Agriculture Organization (FAO). 2006. The FAOSTAT Database. Available at Web site http://faostat.fao.org/default.aspx (verified 5 September 2007).

7- رساله‌‌های تحصیلی:

Jahan, M. 2008. Agroecological aspects of corn (Zea mays L.) symbiosis with arbuscular mycorrhizal fungus and free living nitrogen fixing bacteria under ecological and conventional cropping systems. PhD dissertation, Faculty of Agriculture, Ferdowsi University of Mashhad, Iran. )In Persian with English Summary).

8- کنفرانس‌ها­ی علمی:

Verschwele, A. 2007. Reducing weed infestation in winter wheat by sowing technique. In Seventh EWRS Workshop on Physical and Cultural Weed Control, Salem, Germany, 11–14 March 2007, p. 91–96.

9- گزارش‌های علمی:    

Pretty, J. and Hine, R. 2001. Reducing Food Poverty with Sustainable Agriculture: A Summary of New Evidence. Final report from the ‘SAFE World’ Research Project, University of Essex. Available at http://www2.essex.ac.uk/ces/ResearchProgrammes/SAFEWexecsummfinalreport.htm (accessed 22 February 2007).

NJF. 2005. NJF-Seminare 369. Organic farming for a new millennium – status and future challenges. Nordic Association of Agricultural Scientists, NJP Report Volume 1, No. 1. Swedish University of Agricultural Sciences, Alnarp. p. 252–256.

California Department of Food and Agriculture. 2004. State organic crop and acreage report. Available at Web site: www.cdfa.ca.gov/is/i&c/docs/2004stateData.pdf (verified October 2005).

10- نرم‌افزارهای کامپیوتری:         

SAS Institute. 1999. SAS/Stat User’s Guide, Version 8.0. SAS Institute, Cary, NC.

Systat. 2004. Systat Version 11. Systat Software, London, UK.

 

 همچنین نویسندگان محترم میتوانند جهت اطلاع از نحوه ثبت نام و ارسال مقاله در سامانه "راهنمای سامانه" را دانلود نمایند.

دریافت راهنمای سامانه نشریه زراعت و فناوری زعفران: ثبت نام و ارسال مقاله